Fotokromik Camlar
Progresif ve Tek Odaklı Camlar

Uv ışınlarına tepki veren camlar

Fotokromik, kolormatik camlar ya da diğer bir adıyla renk değiştiren (güneşte koyulaşan) camlar, iç ortamlarda şeffaf, açıkhavalarda UV ışınlarına maruz kaldıkları zaman ışığın şiddetine göre koyulaşıp değişken ışık koşullarına hızlı bir adaptasyon sağlayan camlardır.

fotokromik valor optik

FOTOKROMİK CAMLAR NASIL ÇALIŞIR?

Camın yapısında bulunan fotokromik moleküller UV ışınlarına maruz kaldığı zaman yapısı değişerek sıcaklıkla orantılı bir şekilde camların koyulaşmasını sağlar. Fotokromik camlar iç ortamlarda şeffaf, dış ortamlarda koyu renkli olurlar. Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde bu camlar eski fotokromik camlara göre çok daha hızlı koyulaşıp 2 kata kadar hızlı açılmaktadır. Fotokromik camlar kullanıcıların rahatlığını belirgin şekilde arttırarak hem numaralı hem numarasız optik ve güneş camını tek bir çerçevede kullanabilmeyi sağlamışlardır. Kahverengi, füme, yeşil gibi renk seçenekleri mevcuttur.

Avantajları Nedir?

Fotokromik camlar farklı cam materyallerinde ve dizaynlarında kullanılabilmektedir, yüksek indeksli camlarda, progressive ve tek odaklı gibi cam seçeneklerinin tamamına uygulanabilmektedir. Gözleri UV ışınlarından tamamen korumakla beraber gözlerin aşırı yorulmasını engellerler. Antirefle kaplamalı olarak da üretimi mevcuttur. Göz kamaşmasını ve gözlerin zorlanmasını önler.

Kimlere Önerilir?

Açık havada parlak güneş altında fazlaca vakit geçirenler için, Işığa karşı hassasiyeti olan kişiler oldukça rahatlatıcı ve koruyucudur.

WhatsApp