Şaşılık
Valör Optik

Şaşılığın birkaç türü bulunmaktadır.

sasilik 01

FARK EDİLMEYEN GİZLİ ŞAŞILIK (HETEROFİYA)

BELİRTİLERİ

Bu hastalığın başlıca belirtileri baş ağrısı, gözlerin çok çaba sarf etmesi ve bununla beraber yorulması, bulanık görme, gözlerde tahriş, yanma ve çift görme gibi sorunların oluşmasıdır.

NEDENLERİ

Gizli şaşılıkta gözler paralel olmadığından görmede bozukluk oluşur. Beyin ve göz kasları, çift görmeyi önlemeye çalışır. Bu durum hastanın oldukça yorulmasına sebep olur. Çift görmeyi etkileyen birçok neden vardır. Bunlardan bazıları stres, alkol, yorgunluk, bilgisayar başında fazlaca zaman geçirmek gibi nedenler şaşılığı destekleyebilir. TEDAVİSİ

Gizli şaşılık genelde gözlerin aşırı çalışma belirtisidir ve çoğu zaman tedavisi mümkün değildir. Gizli şaşılık gözde bozulmaya neden olduğunda kişiye özel dizayn edilen prizma bir camla düzeltilebilir. Camlarda yer alan özel bir tabaka sayesinde tutarsız algıyı dengeler böylece gözlerin hareketliliğini ve birbiri üzerindeki etkilerini iyileştirerek kullanan hastanın daha iyi ve daha rahat görmesine olanak sağlar.

ÖNLENMESİ

Önlenmesi mümkün olmamakla beraber görme bozukluğu gibi sonuçları ortadan kaldırabilmek için birkaç tedbir alınabilir. Bebeklerde ve çocuklarda erken teşhisle tedavilerine başlanabilmesi için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. 

 

 

 

 

sasilik 03

BELİRGİN ŞAŞILIK (HETEROFORYA, STRABİSMUS CONCOMİTANS)

BELİRTİLERİ

Belirgin şaşılık çoğunlukla bebekleri ve çocukları etkiler. Hastalıkta gözler her yöne doğru hareket edebilir ancak yine de aynı noktaya odaklı haldedir.

NEDENLERİ

Belirgin şaşılık kalıtsaldır. Diğer bir nedeni ise bir gözde görme bozukluğu ya da gözlerde paralel bakış olmadığı için algıda kısıtlamalar meydana gelmesidir

TEDAVİLERİ

Belirgin şaşılık kapatma yöntemi ile tedavi edilebilir. Sağlam göz, şaşı gözün düzgün görebilmesi için belirli zaman aralıklarında kapatılarak tedavi edilmektedir. Bu sayede görme merkezi gerektiği gibi uyarıları alabilir.

ÖNLENMESİ

Önlenmesi mümkün olmamakla beraber görme bozukluğu gibi sorunları ortadan kaldırabilmek için birkaç tedbir alınabilir. Bebeklerde ve çocuklarda erken teşhisle tedavilerine başlanabilmesi için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

PARALİTİK ŞAŞILIK (STRABİSMUS PARALYTİCUS, STRABİSMUS İNCOMİTANS)

BELİRTİLERİ

Paralitik şaşılık yaşayan kişilerde Işığa karşı aşırı hassasiyet, gözlerin devamlı kırpıştırılması, yanma, mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi eşlik eder. Paralitik şaşılık bir veya birden çok göz kası ya da gözü besleyen sinir aniden çalışmamaya başlar ve hastalar çift görme ve derinlik algısının bozulmasından şikayetçi olurlar. Şaşılık açısı bakış hattına göre farklılık gösterir

NEDENİ

Nörolojik hastalık, yaralanma, kraniyel bir sinirde hasar, beyin ya da göz yuvasındaki dolaşım bozuklukları, tümörler, göz kası enflamasyonu sonucu ortaya çıkar. 

TEDAVİSİ

Nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Birinci seçenek kişiye özel bir prizma gözlük kullanımıdır. Bununla beraber camlara uygulanan bir kaplama tekniği ile tutarsız algı dengelenir, başka bir yöntemle göz kaslarına bir operasyonla nörotoksin botulinum verilip tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ise birkaç hafta ya da ay süresinde hastalık kendiliğinden tedavi olabilmektedir.

ÖNLENMESİ

Paralitik şaşılığın önlenebilmesi için birçok seçenek ve çeşit vardır. Bunlar paralitik şaşılığın nedenine göre değişkenlik gösterir. Sağlıklı bir tanı için göz doktoruna başvurabilirsiniz.

UYARI

Bu belirtileri yaşıyorsanız lütfen bir göz doktoruna başvurunuz. Göz hastalıkları bir göz doktoru tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

WhatsApp