Vitreus opaklık
Valör Optik

BELİRTİLERİ

Vitreusun farklı derecelerde ki tahribatı ile belirtilerde değişkenlik gösterebilir. Okurken veya gökyüzüne bakarken görüş alanlarında siyah uçar noktalar, uçuşan iplikler gibi gözlerin önünde flaş ve yıldırım gibi parlamalar uçuşuyor gibi görünseler de gözlerin hareketini takip ederler. Bunlar vitreus opaklığın belirtileridir.

vitreus opaklik 01

Vitreus opaklık, görüş alanındaki koyu, genellikle şeffaf noktalar, şeritler ya da kırılmalarlarla fark edilir.

 

NEDENİ

Göz küresinin içini dolduran vitreus gövdesinin (corpus vitreum) yaşa bağlı olarak doğal bir sebeple yaşlanmasıdır. %98 i su %2si protein bileşenlerinden oluşur. Vitrues gövdesi daha akışkan hale gelir ve büzüşür bir anda matlaşmaya başlar. Kafa tramvası, şeker hastalığı, gözlerde kronik enfeksiyon, glokom, dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, belirli ilaçlar ve gözün yaralanması vitreus opaklığa neden olabilir.

TEDAVİSİ

Vitreus opaklık yaşla ilgili bir yıkılma olduğundan çoğu durumda zararsız kabul edildiğinden tedavi edilmesi gerekmez. Opaklıkların görüşü sınırlandırması ve rahatsız edici olmasından kaynaklı çeşitli tedavi yöntemleri vardır. İlk tedavi yöntemi vitreus gövdenin alındığı ve sonra gözün sıvı veya gazla doldurulduğu operasyon uygulanabilmektedir. Körlük riski oldukça fazladır ve doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bir diğer yöntem ise lazer yöntemidir. Bu operasyon ile opaklıklar parçalanmak için lazer kullanılır. Vitreusun alınmasına kıyasla çok daha az riskli bir yöntemdir.

ÖNLENMESİ

Hastalığın yaşa bağlı olması ve tespit edildiği aşamaya, kişinin sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, gözler için özel egzersizler ile yıkıcı süreçler durdurulabilir ve hastalığın belirtilerini azaltabilir.

UYARI

Bu belirtileri yaşıyorsanız lütfen bir göz doktoruna başvurunuz. Göz hastalıkları bir göz doktoru tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

WhatsApp