Cam Teknolojileri
Progresif ve Tek Odaklı Camlar

Numaralı ve numarasız camlarda camların hammaddesine ve ihtiyaca yönelik koruyucu cam teknolojileri kullanılmaktadır.

YANSIMA ENGELLEYİCİ 

Gözlük camları karşıdan gelen ışınların bir kısmını yansıtır. Camların üzerindeki ince kaplamalar sayesinde camın her iki yüzeyinde de oluşabilecek yansımalar engellenmektedir. Bu yansımalar gözlük kullanıcılarının rahatsız hissetmesine, gözlerinin kamaşmasına ve net görüş sağlayamamasına sebep olmaktadır. Yansımaları önlemek için cama antirefle kaplaması uygulanması gerekmektedir. Antirefleli camlar televizyon izlerken, bilgisayarda çalışırken, gece araç kullanırken, yüksek indeksli camlarda gözlerin ihtiyaç duyduğu kadar ışığı iletmesinde yardımcı olur ve antirefle sayesinde camlar daha şeffaf durduğu için estetik bir görünüm ile net görüntü elde edilir.

cam teknolojileri

ÇİZİLMELERE KARŞI DİRENÇ TEKNOLOJİSİ

Gözlük camlarının yüzeylerini sertleştirmek amacıyla sert kaplamalar uygulanmaktadır. Bu kaplamalar sayesinde camların çizilmeye karşı da daha dirençli olması sağlanmakta ve böylece camlar daha uzun ömürlü olabilmektedir. Bu teknoloji sayesinde görsel keskinlik korunurken tüm cam tiplerinde özellikle bebek ve çocuk gözlüklerinde kullanılması önemle tavsiye edilir.

SU TUTMAMA TEKNOLOJİSİ

Diğer bir adıyla hidrofobik kaplama. Bu teknoloji sayesinde camın yüzeyindeki su damlalarının tutunması engellenir. Su damlalarının camın yüzeyine yayılmasını engelleyip suyun yüzeyden hızlıca akmasını sağlar. Bu sayede kaplama görüşü her zaman net tutar. Normal camlarda su yüzeye yayılır, yapışır ve net görüş kaybolur.

UV (ULTRAVİYOLE) KORUMASI 

Ultraviyole koruma yalnızca güneş gözlüklerinde yoktur, optik gözlük camlarında da ultraviyole koruma özelliği bulunmaktadır. UV ışınları gözlerimize oldukça zarar vermektedir ve birçok göz hastalığının (katarakt, göz kanseri vb.) oluşumda etkilidir. Bu kaplama şeffaftır ve UV korumasının rengin koyuluğuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bir güneş gözlüğünün koyu renk camları UV ışınlarında, parlamalarda mükemmel koruma sağlamayabilir ve hatta UV koruması düşük ve kalitesiz olan bir gözlükte faydadan çok zararı vardır. Sebebi ise koyu renkli camlar ışığı daha az geçirdiği için göz bebeğinde büyüme meydana gelmektedir ve beraberinde zararlı ışınların tümü göz tarafından emilmektedir, bu durum retina gibi gözün iç kısımlarına kadar fazlaca zarar vermektedir. Bu koruma günlük kullanımda hem optik hem güneş gözlüklerinde mutlaka tercih edilmelidir.

WhatsApp