Gözlük Camları Nasıl Çalışır?
Progresif ve Tek Odaklı Camlar

Gözlük Camlarının oluşumları?

Gözlük camları 3 ana unsurdan oluşur:

Dizayn - Dizayn ve yüzey seçimi kullanıcının bakacağı mesafeye göre tek odaklı, okuma gözlükleri, bifokal camlar, trifokal camlar, progressive camlar, ofis ve bilgisayar camları gibi seçenekler arasından özenle seçilir. Kişiye ve reçeteye göre kişiselleştirilerek uygulanır.

Materyal - Günümüzde organik, polikarbon, trivex, mineral gibi materyal seçenekleri mevcuttur. Bu seçimler kullanıcıya camın ağırlığı, dayanıklılığı, inceliği ve görünümü gibi pek çok farklı kullanım koşulu sunar.

Cam teknolojisi - Teknoloji camları dayanıklılık, görüş netliği, leke, su, toz, buğu tutmama, polarizasyon gibi pek çok açıdan etkileyen bir unsurdur. Her geçen gün yeni imkanlar ve gelişmeler sunar.

NUMARALI GÖZLÜK CAMLARI

Normalde ışık retinada kırılır ve net bir görüntü elde edilir. Miyop, hipermetrop veya astigmat gibi kusuru olan gözlerde ışık retinaya odaklanamaz. Uygulanan camlar sayesinde bu odaklanma sorunu çözülür ve net bir görüş sağlanır.

gozluk camlari nasil calisir

İDEAL CAM SEÇİMİ

Farklı görme kusurları için farklı cam seçenekleri vardır.

Miyopi - Işık retinanın önünde kırılır ve bu nedenle kişi uzaktaki nesneleri bulanık görür. Bu kırma kusurunu düzelten cam(konkav) (-) camlardır. Kenarları kalın, ortası ince olan bu camlar ışığı dışarı doğru kırar ve retinanın tam üzerinde odaklanmasını sağlarlar.

Hipermetropi - Işık retinanın arkasında odaklanır ve bu nedenle kişi yakındaki nesneleri bulanık görür. Bu kırma kusurunu düzelten camlar (konveks) (+) camlardır. Kenarları ince, ortası kalın bu camlar, ışığı içeri doğru kırar ve retinanın tam üzerinde odaklanmasını sağlarlar.

Astigmatizma - Bu kırma kusurunda kornea yuvarlak yerine, oval bir yapıdadır. Işık bu nedenle retinanın tam üzerinde tek bir odaklanma noktası bulamaz, bu da görüntüyü bulanıklaştırır. Astigmatizm miyopi veya hipermetropiyi tetikleyebilir, her ikisi beraber de oluşabilir. Kırma kusurunu düzeltmek için silindirik camlar kullanılır.

 

WhatsApp