Glokom
Valör Optik

glokom 01

BELİRTİLERİ

Glokom diğer bir deyişle göz tansiyonu. Göz içi basıncının aniden yükselip görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine veya retinaya zarar vermesi sonucu fark edilmektedir. Çok gizli ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise kalıcı görüş kaybına neden olabilir. Her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen 40 yaş üstünde daha sık görülmektedir. Genel netlik kaybı, göz yaşarması, ışıkların etrafında renkli halkalar görülmesi, görüş alanın daralması, televizyon izlerken göz etrafında ağrı, görüş alanının orta kısmının görülmemesi gibi belirtileri vardır.

Diğer bir glokom tipi ise akut glokom ya da glokom atağı; ani bir şekilde basınç yükselmesi olma durumudur. Ani görme kaybı, şiddeti ağrı, kızarmış gözler, göz ağrısı, baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri vardır. Acil tedavi gerektirir.

NEDENİ

Gözün içinde salgılanan göz içi sıvısına bağlı olarak göz içindeki basınç yükselir, yükselen göz içi basıncı ise optik sinire zarar verir. Çok nadir de olsa göz içi basıncının düşük olması durumunda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak çeşitli glokom türlerinden birine yakalanma olasılığı artırmaktadır. (Şeker hastalığı, göz enfeksiyonları, mikrop, kortizonlu ilaçlar, kalıtsallık ve 65 yaş üzerinde olmak)

TEDAVİSİ

Glokom türlerine göre tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir. Göz damlaları, lazer ve cerrahi tedavi olmak üzere üç gruba ayrılır. Tedavi eski görüşü yerine getiremez daha fazla ilerlemesini ve görme kaybı olmasını engeller. Akut glokom da ise acil müdahale ve tedavi gerektirir. Akut glokom tedavi edilmez ise körlükle sonuçlanabilir.

ÖNLENMESİ

Glokomun önlenmesi mümkün değildir ancak erken teşhis ile tedavi edilirse görme kaybı ve körlük önlenebilir. Düzenli göz muayenesinin aksatılmaması önemli bir husustur. Diyabet hastaları ve ailelerinde glokom görülenlerin çok daha yüksek risk altındadır.

UYARI

Bu belirtileri yaşıyorsanız lütfen bir göz doktoruna başvurunuz. Göz hastalıkları bir göz doktoru tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

WhatsApp